כולם מדברים על סייבר

בשנים האחרונות נחשפנו למונח 'סייבר', והוא מאיים עלינו מכל הכיוונים. אני מרצה בפני קהלים מגוונים על היבטים שונים של עולם האינטרנט, ופעמים רבות אני נשאל: "מאיפה נחת עלינו הסייבר הזה?" התשובה ממש לא מסובכת, ואלו מהקוראים שיודעים אותה כבר מחייכים ופטורים מהמשך הקריאה.

המילה הלועזית Cyber , שהיא קיצור של Cybernetics שנגזרה מהיוונית, משמשת כדי לחבר את המחשבים, את האינטרנט ואת קהל המשתמשים לעולם אחד גדול.

בתקופה שבה אנו חיים, היחיד והארגון עמוסים במידע מסוגים שונים. לצורך ענייננו, מידע הוא אוסף של נתונים. דפי נייר שעליהם נכתב סיכום דיון עונים להגדרה הזו. קלסר עמוס חשבונות חשמל, ארנונה ומים אף הוא בחזקת מידע, כזה הוא גם הפתק שלקחתי למכולת. מובן שהקבצים על המחשב הביתי, או על כל מחשב אחר, הם מידע – במקרה זה מידע דיגיטלי.

כל צורות המידע נזקקות לאבטחה כדי לשמור על שלמותן לאורך זמן. אפשר לשמור על קלסר החשבונות מפני גניבה על ידי הכנסתו לארון נעול או לכספת. בדומה לכך, אפשר להגן מפני שריפה על ידי הכנסתו לכספת חסינת אש. הגנה על קבצי מידע במחשב מתחילה בהפעלת סיסמה שלא תאפשר לזרים לראות את המידע או שתאפשר קריאת הקבצים בלבד, ללא שינוי פרטים במידע.

הגנת מידע דיגיטלי מפני שריפה ומפני תקלה במחשב או ברכיביו נעשית בשיטה שאינה פשוטה עבור כל מידע אחר – אחסון עותק על מחשב אחר, על החסן נייד (Disk on Key) או בענן רחוק. אך באופן פרדוקסלי, כאשר העברת עותק נעשית באופן בלתי מאובטח הרי היא מגדילה את הסיכוי לגניבה. כל צורות האבטחה שנמנו כאן ועוד אחרות נכנסות תחת כנפי 'אבטחת מידע'.

המונח הרווח כיום 'אבטחת סייבר' משמש לתיאור אבטחת מידע דיגיטלי, אם המידע נמצא על המחשב שלנו אם בכל מקום אחר ברחבי האינטרנט. יסלחו לי כל חובבי הסייבר, אך אני אוהב לתאר את ההתפתחות הזו כדומה לאבולוציות אחרות שקרו בכמה מקצועות עם השנים. כשלמדתי בבית הספר היה לנו 'שרת'. היום הוא 'אב הבית'. 'מתווך הדירות' הפך ל'יועץ נדל"ן'. ה'ספר' הוא היום 'מעצב שיער' ו'איש אבטחת מידע' הפך ל'מומחה סייבר'.

מכאן גם קבוצה גדולה של 'מונחי סייבר' ובהם סייברטרור – השימוש ברשת האינטרנט כדי לבצע פעולות טרור, סייברסקס – פעילות מינית באמצעות האינטרנט (הכוונה לתיעוד, בדרך כלל מצולם), סייברפסיכולוגיה – תחום בפסיכולוגיה העוסק בתופעות פסיכולוגיות הקשורות במרחב הווירטואלי,

לוחמת סייבר – במינוח העברי 'לוחמת רשת' – פעולה מלחמתית המבוצעת על ידי ארגון טרור או מדינה אחרת על מנת לחדור למערכת המחשוב של האויב ולהזיק לה, פשעי סייבר – עבירות על החוק המתרחשות במרחב האינטרנט, בסיוע של מחשבים. אגב, זה המקום שבו מרחב האינטרנט, המרחב הווירטואלי, נפגש עם המרחב הפיזי שלנו. בפשעי סייבר המבוצעים באמצעות המחשב והאינטרנט, כמו בפשעים במרחב הפיזי – גניבה, רצח ודומיהם – המבוקשים הם תמיד אנשים בשר ודם…

כפי שהדברים נראים, נוכחות הסייבר הזה מעמיקה וכיום הוא קיים בבית החכם, בכל מכונית חדישה ולמעשה בכל תחום מתחומי חיינו.